Aktuális

Szerencs Város Önkormányzata április 8-13. között tartotta az 1605. április 17-20. között településünkön megtartott fejedelemválasztó országgyűlés évfordulója alkalmából szervezett Szerencs Város Napja ünnepi programokat és kísérőrendezvényeit.

Az április 11-ei programsorozat délelőtt a Kossuth téren található Bocskai szobornál kezdődött, ahol a városvezetők, intézményvezetők, a testvérvárosok képviselői és a 792. sz. Bocskai István Cserkészcsapat tagjai helyezték el a megemlékezés koszorúit. Ezután a jelenlévők átvonultak a református templomba.

Balázs Pál református lelkipásztor köszöntőjében az épület történelmi jelentőségét hangsúlyozta, hiszen 1605-ben a szerencsi református templomban tartották azt az országgyűlést, ahol Bocskai Istvánt fejedelmévé választották. Kiemelte a hadvezér szabadságharcának református jellegét, melyet nemcsak a hozzá csatlakozó hajdúk vallása, hanem saját hite is biztosított. Az államférfi egyszerre vette védelmébe a református hitet és a magyar rendek szabadságjogait, azaz az alkotmányt. A szabadságharcot lezáró bécsi béke politikai és vallási szabadságjogokat biztosított a magyarságnak, ezzel visszaadva az önállóságot.

Gaszperné Tilman Edina, a Bocskai István Katolikus Gimnázium, Technikum és Óvoda igazgatója köszöntőjében kiemelte, hogy a nemzeti hősök példát mutatnak, miként lehet a nehézségek ellenére is talpra állni, és hogy magyarnak lenni büszkeség. Részletesen ismertette Bocskai István életét, gyerekkorától kezdve Bécsen és Prágán át az erdélyi visszatéréséig, katonai és politikai tevékenységét, valamint a szerencsi országgyűlés és a szabadságharc jelentőségét. Hangsúlyozta: Bocskai nem önmagáért, hanem a magyar nemzetért harcolt, és öröksége máig hat.

Az eseményen a gimnázium diákjai adtak műsort. Az 1605-ös országgyűlés emlékezetére a templom falán emléktáblát helyeztek el, amit a diákok műsora után megkoszorúztak.

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk.