Sziréna

Egy 40 tonnás tehergépjármű olyan mértékben károsítja az útburkolatot, mint 300.000 személyautó, nem véletlen tehát, hogy a Magyar Közút Nonprofit Zrt. egyedülálló úthálózatvédelmi rendszert működtet a hazai közutak védelméért.

A rendszer motorja pedig az a 300 mérőállomásokon dolgozó közutas, akik azért felelnek, hogy a hazai úthálózaton ne közlekedhessenek engedély és kontroll nélkül forgalomra veszélyes túlsúlyos, túlméretes járművek. A kezelői ellenőrök jelentőségét jól mutatja az is, hogy március elsejétől az útellenőrök mellett ők is közfeladatot ellátó személynek minősülnek, aki bántalmazza őket, akár börtönnel is büntethető.

Az országban 36 mérőállomáson és két mobil egységen dolgoznak a Magyar Közút kezelői ellenőrei, akik hatósági jogkörben eljárva a közlekedés biztonságára veszélyt jelentő járművet visszatarthatják a közlekedésbiztonsági kockázat elhárításáig. Egy tehergépjármű megengedett legnagyobb tengelyterhelése 11,5 tonna lehet, ezen felül csak engedéllyel, indokolt esetben közlekedhetnek járművek a magyar utakon. Az ellenőrök éves szinten összesen 4 millió tehergépjármű ellenőrzését végzik el és bizony begurulhatnak a mérőállomásra különlegesebb darabok is, mint például tankok, katonai járművek vagy helikoptert szállító tehergépjárművek.

A múlt évben összesen 119.000 engedélyt adott ki a Magyar Közút országosan, beleértve az automata online engedélyezési felületet is, ebből a mérőállomásokon 45.700 darabot állítottak ki a kezelői ellenőrök, melynek 90%-a külföldi jármű. 34.000 olyan járművet ellenőriztek már a mérőállomásokon, melyek engedély nélkül vagy engedélytől eltérően közlekedtek. Egy kis eltérés is nagy veszélyeket hordozhat magában, ugyanis a túlsúlyos, túlméretes járművek letarolhatnak hidakat, táblákat és egy megengedettnél nehezebb járműnek a féktávja is sokkal nagyobb, ami hatalmas baleseteket okozhatna, ha nem lenne kontrollálva.

Március elsejétől a Büntető Törvénykönyv szerint közfeladatot ellátó személynek minősülnek a Magyar Közút Nonprofit Zrt. kezelői ellenőrei is. Azaz aki munkájuk során bántalmazza, erőszakkal vagy fenyegetéssel akadályozza vagy intézkedésre kényszeríti őket, akár öt évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.